استعلام نام شرکت

استعلام نام شخصیت های حقوقی | آتی ثبت

همانطور که در مقاله ی “چگونه یک نام برای شرکت یا موسسه خود انتخاب کنیم؟” بیان کردیم، طبق ماده ۷ دستورالعمل اجرایی تعیین نام اشخاص حقوقی، در تعیین نام اشخاص حقوقی (نام شرکت)، معیارهای ذیل لازم الرعایه است:
🔴 چنانچه تفاوت نام پیشنهادی با نام ثبت شده تنها در استفاده از پسوند جمع (نظیر ون، ین، ها و یا جمع مکسر) یا حذف آن باشد امکان ثبت آن وجود ندارد.
🔴 چنانچه  نام شخصیت حقوقی به صورت مقید ثبت شده باشد امکان انتخاب نام جدید مشتق از آن به صورت مطلق برای شخصیت حقوقی دیگر وجود ندارد.
🔴 واژه هایی که به طرز گمراه کننده ای شبیه نام ثبت شده دیگری باشند، پذیرفته نمی شوند.
🔴 اضافه کردن کلمات توصیفی از قبیل اصل، نوین، برتر، برترین، نو به اسامی ثبت شده قبلی پذیرفته نمی شود.
🔴 اضافه کردن اعداد به نام هایی که سابقه ثبت دارند پذیرفته نمی شود و در صورت استفاده اعداد در نام های جدید پیشنهادی باید نگارش آن ها به صورت حروفی باشد.

تبصره: چنانچه نام پیشنهادی مشمول بندهای فوق باشد فقط در صورت ارایه رضایت نامه کتبی شخصیت حقوقی مقدم در قالب صورتجلسه هیات مدیره، قابل ثبت است.

 

در صورتی که جهت تعیین نام برای شرکت خود نیاز به مشاوره دارید، می توانید از مشاوره کارشناسان حقوقی آتی ثبت بهره مند شوید.

 

با توجه به وجود این مقررات و جهت جلوگیری از پیشنهاد نام هایی که می توانند توسط کارشناسان سازمان ثبت شرکت ها مردود اعلام شوند، ضرورت دارد پیش از ارسال نام های پیشنهادی، نسبت به استعلام نام های مشابه اقدام شود. جهت این امر می توان از سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور استفاده کرد. ورود به این سامانه و استفاده از آن بدون نیاز به داشتن شناسه کاربری و ثبت نام امکان پذیر است.

با ورود به این سامانه با صفحه ای به شکل زیر مواجه خواهید شد:

سامانه استعلام نام شرکت ها | آتی ثبت

با پر کردن اطلاعات هر یک از فیلدها می توان عملیات استعلام را انجام داد. البته وارد کردن اطلاعات یکی از قسمت هایی که با ستاره قرمز مشخص شده است، الزامی است. پس از پر کردن هریک از فیلدها، مطابق شکل زیر کلید جستجو را فشار دهید:

روش استعلام نام شرکت | آتی ثبت

پس از آن کلیه اطلاعات مربوط به اطلاعات جستجو شده مطابق شکل زیر به نمایش در می آید.

جستجوری نام شرکت های مشابه | آتی ثبت

از طریق این سامانه می توان به اطلاعات مفیدی در مورد شناسه ملی شرکت ها، نوع شخصیت حقوقی (مسئولیت محدود، سهامی خاص، سهامی عام، تعاونی و …)، نام کامل شخصیت حقوقی، سازمان ثبت کننده و اعتبار شرکت دست یافت. با کلیک بر روی اطلاعات یافته شده در هر ردیف نیز می توان به تاریخ تاسیس، تاریخ آخرین بروزرسانی، شماره ثبت، کد پستی و آدرس محل اقامت قانونی شرکت دست پیدا کرد.

 

در صورتی که جهت تعیین نام برای شرکت خود نیاز به مشاوره دارید، می توانید از مشاوره کارشناسان حقوقی آتی ثبت بهره مند شوید.


Rate this post